آموزش کاشت گوجه گیلاسی در گلدان؛ مراحل کاشت و شرایط نگهداری

به گزارش وبلاگ ایرونی ها، کاشت گوجه گیلاسی در گلدان را می توانید اوایل فروردین تا اواسط تابستان در منزل انجام دهید و در حدود یک ماه بعد این میوه های خوشمزه را برداشت کنید. در این مطلب نحوه کاشت گوجه گیلاسی در گلدان و شرایط نگهداری آن را آموزش می دهیم.

آموزش کاشت گوجه گیلاسی در گلدان؛ مراحل کاشت و شرایط نگهداری

سرویس گیاهان و حیوانات - زندگی آپارتمانی امروز مردم را از یکی از سرشت های طبیعی شان یعنی علاقه به طبیعت و پرورش گل و گیاه دور نموده است با این حال واریته هایی از گیاهان که بتوان آن ها را در محیط کوچک و در یگ گلدان نیز پرورش داد، کم نیستند. کاشت گوجه گیلاسی در گلدان راهی است که با استفاده از آن می توانید هم تا حدودی تجربه باغبانی و کشاورزی را به آپارتمان خود بیاورید و هم گوجه های تازه و ارگانیک در دسترس داشته باشید. با مراحل کاشت گوجه گیلاسی در گلدان و شرایط نگهداری از آن آشنا شوید.

مراحل کاشت گوجه گیلاسی در گلدان

1- انتخاب گلدان و بذر مناسب

برای کاشت گوجه گیلاسی در گلدان اولین قدم انتخاب گلدان مناسب است. گلدان ها را با توجه به بذر گوجه خود انتخاب کنید. معمولا برای کاشت در گلدان و در محیط آپارتمان بذری مناسب است که رشد کمی دارد و احتیاج به فضای چندانی دارد. برای این بذر ها گلدانی به قطر 20 و عرض 30 سانتیمتر مناسب است، ولی اگر کاشت گوجه فرنگی در گلدان را انجام می دهید، احتیاج به گلدانی با سایز بزرگتر دارید. همچنین انواع گوجه را در کیسه های پارچه ای مخصوص باغبانی موجود در بازار نیز می توان پرورش داد.

2- انتخاب خاک و بستر کاشت

گوجه گیلاسی را می توان در خاک حاصلخیز باغچه پرورش داد و برای اینکه تهویه بهتر صورت گیرد پیشنهاد می کنیم خاک را با خاک پیت ماس یا خاک پرلیت و تکه های خزه ترکیب کنید تا هم کمی سبک تر و هم حاصلخیزی آن بیشتر گردد. شما می توانید انواع خاک و بستر کاشت مورد احتیاج خود را از فروشگاه های اینترنتی محصولات کشاورزی یا مراکز فروش گل و گیاه تهیه کنید.

3- کاشت بذر

برای کاشت بذر گوجه بایستی ابتدا بذر ها را در یک سینی نشا تا زمان جوانه زدن بکارید. همچنین می توانید با حذف این مرحله مستقیم نشا گوجه را خریداری و ادامه مراحل را انجام دهید.

بذر گوجه را در یک سینی نشا که با شن ریز پر نموده اید، در عمق 6 میلیمتری خاک بکارید و روی آن را با پارچه نخی نازک یا دستمال کاغذی بپوشانید و با اسپری خاک را مرطوب کنید.

سینی نشا را در محلی گرم با دمای 23 تا 26 درجه سانتیگراد قرار دهید و تا زمان جوانه زدن بذر مراقب باشید سطح بستر کاشت هواره مرطوب و نه غرقاب باشد. می توانید برای ایجاد شرایط گلخانه ای روی سینی نشا را با پلاستیک بپوشانید تا گرما و رطوبت مناسب برای گیاه حفظ گردد.

بعد از گذشت پنج تا شش روز اولین جوانه های بذر را مشاهده خواهید کرد.

4- انتقال نشا به گلدان اصلی

زمانی که طول نشا های گوجه گیلاسی شما به 2 تا 3 سانتیمتر رسید، بهترین زمان برای انتقال به گلدان اصلی است. گلدان را با خاک مناسب که در بالا گفته شد پرکنید و در هر گلدان یک نشا بکارید. برای انتقال نشای جوان، به آرامی آن را با خاک اطراف ریشه به یک گلدان بزرگ تر منتقل و در مکانی با نور بیشتر قرار دهید. پنجره های آفتابگیر جنوبی یا بالکن منازل بهترین مکان برای نگهداری و کاشت گوجه گیلاسی در گلدان است.

بعد از چند هفته گل های سفید رنگی روی گیاه ظاهر می شوند. این گل های زیبا در آینده تبدیل به میوه های خوشرنگ گوجه گیلاسی خواهند داشت. پس مراقب آن ها باشید و از گیاه جدا نکنید.

نکته: گوجه فرنگی گیلاسی رشد سریعی دارد و به سرعت بزرگ می گردد، بنابراین شما احتیاج به چیزی به عنوان تکیه گاه یا داربست برای بوته گوجه خود دارید. به این منظور می توانید از تکه ای چوب یا سایر وسایل موجود در منزل خود بهره ببرید. بالا نگه داشتن گوجه ها از سطح زمین، باعث ایجاد جریان هوا در تمامی قسمت های گیاه، کاهش آفت و فراوری میوه های سالم می گردد.

شرایط نگهداری

درجه حرات، میزان و نحوه آبیاری و نور مناسب برای رشد بوته گوجه گیلاسی به توضیح زیر است:

گوجه گیلاسی برای رشد بهینه احتیاج به آبیاری منظم روزانه دارد. بنابریان دقت کنید سطح بستر کاشت هواره مرطوب و نه خیس باشد. غرقاب شدن و ماندن آب در گلدان باعث پوسیدگی و آسیب به گیاه می گردد و خشکی بیش از حد گیاه مانع به گل رفتن و فراوری میوه خواهد شد. همچنین از جمع شدن آب در زیر گلدانی جلوگیری کنید و آب اضافی را از زیر گلدانی دور ریخته یا به گیاهان دیگر بدهید.

به طور کلی ارقام مختلف گوجه را در هر نوع خاکی می توان کاشت، به شرط آن که از زهکش خوب برخوردار باشد و از نظر مواد غذایی نیز کاملاً غنی باشد. در این زمینه پیشنهاد می کنیم مطلب انواع خاک گلدانی و بستر کاشت برای گیاهان را مطالعه کنید.

این گیاه به نور کافی و مستقیم خورشید برای حداقل 8 ساعت در روز احتیاج دارد، ولی از تابش مستقیم نور خورشید در تابستان روی گیاه خودداری کنید.

درجه حرارت مناسب برای کاشت گوجه گیلاسی در گلدان دمای بین 15 تا 25 درجه سانتیگراد است و رشد مطلوب گیاه در دمای 21 درجه رخ می دهد.

هنگامی که بوته گوجه به اندازه کافی بزرگ شد، باید برخی شاخه های اضافی آن را که از شاخه اصلی دور شده اند، هرس کنید، برای این کار از یک قیچی کوچک یا قیچی باغبانی که قبلا ضدعفونی نموده اید، بهره ببرید.

بهتر است هر دو هفته یک بار کود مایع را به شکل محلول در آب به گیاه بیفزایید تا مواد مغذی گیاه در آن فراهم گردد.

برای فراوری گوجه گیلاسی ارگانیک بهتر است در طول کاشت گیاه از سموم شیمیایی استفاده نکنید بنابراین به محض مشاهده آفت روی گیاه، برگ های آلوده را جدا کنید و اگر پیروز به کنترل حشرات نشدید، می توانید از حشره کش ها برای مبارزه بهره ببرید.

سخن پایانی

گوجه گیلاسی به دلیل شکل خاص و طعم خوشمزه آن یکی از پرطرفدارترین انواع گوجه است. شما می توانید در اوایل بهار اقدام به کاشت گوجه گیلاسی در گلدان نموده و در تابستان میوه های خوشمزه دست پرورده خودتان را برداشت کنید. امیدواریم مطالعه این مقاله برایتان مفید واقع شده باشد و پاسخ سوالات خود را در خصوص نحوه کاشت گوجه گیلاسی در گلدان، دریافت نموده باشید. همچنین اگر علاقه مند به کاشت سایر میوه ها و سبزیجات در گلدان و محیط آپارتمان هستید پیشنهاد می کنیم حتما سری به مجموعه مطالب کاشت در گلدان سایت وبلاگ ایرونی ها بزنید.

منبع: ستاره

به "آموزش کاشت گوجه گیلاسی در گلدان؛ مراحل کاشت و شرایط نگهداری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش کاشت گوجه گیلاسی در گلدان؛ مراحل کاشت و شرایط نگهداری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید