احتمال پیش بینی و درمان سرطان پستان با یاری آسپیرین!

به گزارش وبلاگ ایرونی ها، پژوهشگران آمریکایی بر این باورند که شاید بتوان با یاری آسپیرین، سرطان پستان را در بعضی افراد پیش بینی و آن را درمان کرد.

احتمال پیش بینی و درمان سرطان پستان با یاری آسپیرین!

به گزارش وبلاگ ایرونی ها و به نقل از مدیکال اکسپرس، نتایج یک پژوهش جدید نشان می دهند زنانی که ویژگی های خاصی از DNA را در نواحی به خصوصی از ژنوم خود دارند، می توانند پیش از تشخیص ابتلا به سرطان پستان، طول عمر خود را با مصرف آسپیرین افزایش دهند. یافته های این پژوهش نشان می دهند که شاید آسپیرین بتواند امکان پیشگیری یا درمان سرطان پستان را در بعضی افراد فراهم کند.

این موضوع هنوز معین نیست که چرا یک روش درمانی خاص می تواند در بعضی بیماران موثر باشد اما در دیگران اثری ندارد. توالی ژن در بعضی بیماران، می تواند نقش مهمی داشته باشد اما شاید برای بیماران دیگر، اصلاحات شیمیایی DNA مهم باشند. این کار که تغییرات وراژنتیک را شامل می گردد، فرآیندی موسوم به دی ان ای متیلاسیون (DNA methylation) را در بر دارد. دی ان ای متیلاسیون، یک فرآیند بیوشیمیایی است که نقش مهمی در رشد عادی موجودات بر عهده دارد.

تنگ تنگ وانگ (Tengteng Wang) و ماریلی گامون (Marilie Gammon)، پژوهشگران دانشگاه کارولینای شمالی در چپل هیل (UNC) باور دارند که شاید دی ان ای متیلاسیون بتواند بر اثرات آسپیرین در بیماران مبتلا به سرطان پستان موثر باشد. آنها دی ان ای متیلاسیون را در بافت تومور پستان و در سلول هایی که در خون بیمار جریان دارند، مورد آنالیز قرار دادند. در این پژوهش، اثر دی ان ای متیلاسیون بر ارتباط میان مصرف آسپیرین و مرگ ناشی از سرطان پستان مورد آنالیز نهاده شد.

پژوهشگران در این پروژه، 1266 زن را بین سال های 1996 تا 1997 مبتلا به سرطان پستان تشخیص دادند. 476 نفر از این زنان به دلایل گوناگون و 202 نفر از آنها به خاطر سرطان پستان تا انتها سال 2014 از جهان رفتند. در میان زنانی که دی ان ای متیلاسیون برای کنترل بیان ژن عامل سرطان در آنها انجام نشده بود، خطر مرگ در زنانی که از آسپیرین استفاده نموده بودند، کمتر بود.

پژوهشگران باور دارند که شاید نتایج این آنالیز بتوانند به شناسایی افرادی که با آسپیرین قابل درمان هستند، یاری نمایند. پژوهش های آینده باید معرفی جامع تری در خصوص دی ان ای متیلاسیون داشته باشند تا زنانی که در خطر ابتلا به سرطان پستان هستند، به راحتی شناسایی شوند.

وانگ گفت: شاید آنالیز دی ان ای متیلاسیون به عنوان یک اصلاح نماینده احتمالی بتواند بینش های جدیدی را در خصوص مکانیسم بیولوژیکی مصرف آسپیرین و مرگ و میر ناشی از سرطان پستان ارائه دهد. یافته های ما می توانند با شناسایی گروهی از بیمارن با یاری نشانگرهای وراژنتیک، بر تصمیم گیری بالینی موثر باشند و راهبردهایی برای افزایش میزان نجات زنان مبتلا به سرطان پستان ارائه دهند.

این پژوهش نشان می دهد که به غیر از تعامل میان ژن و محیط، تعاملات وراژنتیک و محیطی نیز وجود دارند. همچنین این پژوهش نشان می دهد که شاید دی ان ای متیلاسیون، در آینده بتواند به شناسایی افرادی که امکان درمان موفقیت آمیز آنها وجود دارد، یاری کند.

این پژوهش، در مجله American Cancer Society به چاپ رسید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "احتمال پیش بینی و درمان سرطان پستان با یاری آسپیرین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "احتمال پیش بینی و درمان سرطان پستان با یاری آسپیرین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید