افول نفوذ غرب و ضرورت یافتن نقشی جدید برای گروه 7 در دنیای نوین

به گزارش وبلاگ ایرونی ها، ,وبگاه باشگاه والدای روسیه در گزارشی نوشت، با توجه به افول نفوذ غربی ها و انتها سریع هژمونی آنها، گروه 7 باید به دنبال یافتن نقشی جدید در دنیای نوین کنونی باشد.

افول نفوذ غرب و ضرورت یافتن نقشی جدید برای گروه 7 در دنیای نوین

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ ایرونی ها، چند روز پیش آخرین نشست سران گروه 7 در بیاریتز فرانسه برگزار گشت. این نشست در حالی به پایان رسیده که به دلیل اختلافات، بدون جمع بندی به کار خود پایان داد.

به گزارش پایگاه تحلیلی ولدای، دونالد ترامپ از گفت وگو با وزیر امور خارجه ایران که به صورت محرمانه به این نشست دعوت شده بود خودداری کرد. آمریکا و ایتالیا با متحدان خود درباره بازگشت روسیه به گروه هفت اختلاف داشتند و فرانسه نیز ایده پایان سریع هژمونی غرب و نیاز تفکر دوباره درباره نقش غرب در جهان امروز را بیان کرد. (جزئیات بیشتر)

نیکلای کاوشنیکوف که از کارشناسان سیاسی است معتقد است که اختلافات میان گروه هفت به مرحله بحرانی نرسیده است اما این گروه باید نقش جدیدی در جهان امروز پیدا کنند جایی که نفوذ غرب به تدریج در حال افول است.

گروه هفت مهمترین نشست چند جانبه میان رهبران جهان به شمار می آید. البته نشست های دیگری نیز وجود دارند که می توان به نشست گروه 20 و بریکس اشاره کرد.

البته نباید این موضوع را فراموش کرد که گروه هفت پیشرفته ترین کشورها در زمینه اقتصادی و سیاسی هستند که از آن با عنوان جهان غرب یاد می شود. در حالی که نفوذ سیاسی و اقتصادی این گروه به تدریج در حال کاهش است اما این موضوع به صورت چشمگیر در نظر گرفته نشده است.

امروز و در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ در آمریکا، حجم اختلافات میان واشنگتن و متحدان غربی بسیار وسیع شده است. نه این اختلافات را باید دست کم گرفت و نه نیازی هست درباره آنها اغراق شود. مشارکت فراسوی آتلانتیک برای اروپایی ها حیاتی بوده و برای آمریکا نیز مهم است و در این میان هیچ مهم نیست که چه جملات شوکه کننده ای در میان عموم مردم گفته می شود.

به صورت تاریخی، گروه هفت به عنوان نهادی برای تفکر و برنامه ریزی راهبردی ایجاد شده است.

بنابراین، واقعیت این است که سوال درباره پایداری دموکراسی های غرب در برابر چالش های پوپولیسم در دستور العمل شرایط کنونی قرار گرفته است.

امروز چالش پوپولیسم، راست افراطی و تا حدودی جنبش های سیاسی غیر سیستماتیک چپ افراطی، از مهمترین چالش هایی است که اروپا و آمریکا با آن روبرو هستند

هم اکنون زمان آن فرا رسیده با توجه به افول تدریجی سیطره غرب بر جهان، سران گروه 7 به صورت جدی درباره یافتن نقش جدیدی در جهانی نوین فکر کنند.

اگر چه، انعکاس این موضوع بدون درگیر کردن کشورهای غیر غربی مفید نخواهد بود. در اینجا منظور تنها روسیه نبوده بلکه حلقه وسیعی از قدرت های جدید مد نظر بوده که شامل چین، برزیل و هند نیز می شود.

ایتالیا و آمریکا از بازگشت روسیه به گروه هفت حمایت می کنند و به نظر نمی رسد که اختلاف میان اعضای گروه هفت درباره این موضوع باعث انشقاق در غرب شود.

مشارکت استراتژیک در میان کشورهای غربی بر اساس فاکتورهای سیتمی بوده که بسیار مهمتر از اختلافات آنها درباره رویکرد در قبال روسیه است.

البته، قدرت های سیاسی مختلف از موضوع بازگشت روسیه به گروه هفت به عنوان دستاویزی برای حدس های خود استفاده خواهند کرد تا به به بخشی از منافع خود دست پیدا کنند.

گروه هفت وارد مرحله سختی شده است اما این نخستین بار نیست که چنین اتفاقی در تاریخ این گروه می افتد. چیزی که کشورهای گروه هفت را با یکدیگر متحد می کند بسیار چشمگیرتر از اختلافات درباره برخی موضوعات است اما تضعیف شدن نقش رهبری کشورهای غربی، عامل جدیدی است که این هفت کشور باید خود را با آن تطبیق ببخشند.

.

منبع: خبرگزاری فارس

به "افول نفوذ غرب و ضرورت یافتن نقشی جدید برای گروه 7 در دنیای نوین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افول نفوذ غرب و ضرورت یافتن نقشی جدید برای گروه 7 در دنیای نوین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید