بعضی نهاده های دارویی تا 250 درصد گران شده است

به گزارش وبلاگ ایرونی ها، رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی البرز گفت: انصاف نیست به داروهای خارجی که مشابه آن در کشور فراوری می گردد ارز دولتی پرداخت گردد.

بعضی نهاده های دارویی تا 250 درصد گران شده است

به گزارش وبلاگ ایرونی ها، امیر فرشچی با اشاره به ضرورت تعامل و هماهنگی کامل میان دو بخش خصوصی و دولتی برای دستیابی به آمار و اطلاعات دقیق از اولویت های فراوری داروهای مورد احتیاج کشور، اظهار کرد: یکی از مهمترین اهداف کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی، برنامه ریزی برای فراوری و عرضه داروهای ضروری و پر مصرف وجلوگیری از کمبود دارو در کشور است.

وی اضافه نمود: در جهت تامین احتیاجهای کشور به دارو باید ایجاد هماهنگی با سازمان های دولتی ذیربط در اولویت قرار بگیرد تا دقیقاً معین گردد فعالیت های بخش فراوری دارو در چه زمینه هایی باید متمرکز گردد تا به بیشترین اثر بخشی در این حوزه برسیم.

وی شرح داد: بدون شک اگر این مطالبه گری به صورت صحیح اتفاق بیفتد هدف اصلی ما که تامین به موقع داروهای مورد احتیاج کشور است، تحقق می یابد.

رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی گفت: در این کمیسیون تقسیم بندی و تشکیل کار گروه ها اجرا شده و هم اکنون بستر برای ایجاد هماهنگی مذکور با توجه به اولویت ها مهیا شده است .

فرشچی در ادامه بر ضرورت پرداخت به موقه مطالبات صنعت دارو از سوی سازمان های بیمه گر و دانشگاه علوم پزشکی تاکید نمود و اضافه نمود: در شرایط اقتصادی کنونی تقویت بنیه اقتصادی شرکت های فراوری دارو لازم است اما این مهم مورد توجه دولت نیست .

وی از نحوه تخصیص ارز برای بعضی از نهاده های دارویی گلایه کرد و گفت: بعضی نهاده های ما با ارز آزاد تهیه می گردد که این امر منجر به افزایش 120 درصدی هزینه ها شده ولی دولت برای تعدیل این وضعیت برنامه مناسبی تدارک ندیده است.

این مسئول اضافه نمود: این مشکل موجب بالا رفتن قیمت تمام شده بعضی محصولات داروئی شده است، با این حال قیمت اکثر داروهای ما افزایش نداشته است .

وی اظهار کرد: در حال حاضر قیمت بعضی نهاده ها بین 40 تا 50 درصد و در مواردی تا 250 درصد بالا رفته اما میانگین قیمت دارو فقط 10 درصد افزایش داشته است .

رئیس کمیسیون اقتصاد دارو و سلامت اتاق بازرگانی با اشاره به کیفت بالای داروهای ایرانی، اظهار کرد: باتوجه به اینکه در جنگ تمام عیار اقتصادی قرار داریم، از انصاف به دور است که به داروهای خارجی که مشابه آن در کشور فراوری می گردد ارز دولتی پرداخت گردد.

وی گفت: باید حمایت های لازم از فراوریکنندگان دارو صورت بگیرند تا با فراوری داروهای با کیفیت احتیاج کشور در این حوزه مرتفع گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بعضی نهاده های دارویی تا 250 درصد گران شده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بعضی نهاده های دارویی تا 250 درصد گران شده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید