سفر به پنجمین آسمان تاریک جهان

به گزارش وبلاگ ایرونی ها، کویر سه قلعه، پنجمین آسمان تاریک دنیا است که رصدخانه ها و آسمان زیبا و بی انتهای آن حال و هوای دیگری برای منجمان و گردشگران دارد.

سفر به پنجمین آسمان تاریک جهان

کویر سه قلعه یکی از منحصر به فردترین کویرهای شرق کشور است که در فاصله 30 کیلومتری از مرکز بخش سه قلعه و 55 کیلومتری از مرکز شهرستان سرایان قرار گرفته است.

وجود جاذبه های گردشگری مکمل در کویر سه قلعه سرایان، این منطقه را به بهشتی برای گردشگران نجومی تبدیل نموده است.

جغرافیای سه قلعه به گونه ای است که در جهت جریان گرد و غبار محلی قرار ندارد و افق دید باز و حدود صفر درجه در محل رصدگاه، امنیت بالای منطقه، دارا بودن جاذبه های کویری زیبا و استثنایی شامل تپه های ماسه روان (تپه ماهور)، دریاچه نمک، دق (زمینی کاملاً صاف و سفت که دارای هیچ گونه پوشش گیاهی نیست) این منطقه را به عنوان جاذبه ای دیدنی و منحصر در منطقه معرفی می نماید.

سه قلعه، پنجمین آسمان تاریک دنیا است که رصدخانه ها و آسمان زیبا و بی انتهای آن خود را برای میزبانی مسافران که رصد آسمان را دریچه ای به سوی شناخت بی نهایت خداوند می دانند آماده نموده است.

بسیاری از منجمان و نویسندگان می گویند از میان پنهه کویری، این سرزمین که هر گوشه آن می تواند جایی برای رصد ستارگان و کهکشان ها باشد؛ کویر سه قلعه حال و هوای دیگری برای منجمان و گردشگران دارد، زیرا سه قلعه پر ستاره ترین آسمان کویر را دارد.

شرایط منحصر به فرد شهرستان سرایان از نقطه نظر تنوع آب و هوایی و موقعیت جغرافیایی خاص که از مناطق کوهستانی و سرسبز با آب و هوای خنک گرفته تا ریگزارها و تپه های ماسه ای در دل کویر سه قلعه، این شهرستان را به یکی از نقاط دیدنی و گردشگرپذیر خراسان جنوبی مبدل نموده است.

کویر سه قلعه می تواند جاذبه ای دیدنی و منحصر در منطقه باشد علاوه بر این، وجود آثار متعدد تاریخی در شهر سه قلعه همچنین بیابان های اطراف سه قلعه که عمدتاً رباط و کاروانسراست، بر قابلیت کویر سه قلعه افزوده است که هر سال تورهای پیاده روی و کویرنوردی به مقصد این نقطه از استان انجام می گردد.

منطقه سه قلعه دارای ابرناکی بسیار کم و در نتیجه تعداد شب هایی با آسمان صاف در حدی بسیار فراتر از احتیاج متعارف ستاره شناسان آماتور دارد.

زمان هایی که به علت توفان و گرد و غبار امکان رصد ستارگان در نقاط مجاور این رصدگاه وجود ندارد، ستاره شناسان آماتور شبی پرستاره و رصدی به یاد ماندنی را در منطقه سه قلعه تجربه می نمایند.

طبق داده های گردآوری شده توسط کارشناسان انجمن نجوم ایران طی سالیان متوالی، در مکان سه قلعه رصد ستارگانی با حد قدر 2.7 میسر است که با توجه به حد قدر تاریک ترین نقاط سیاره زمین(حدود 5.7) مکان مورد نظر یکی از تاریک ترین و پرستاره ترین نقاط سیاره ما به حساب می آید.

هم چنین مطابق نتایج آنالیز ها، رصدگاه سه قلعه از بابت دیگر شاخص های مؤثر بر انتخاب یک مکان برای انجام رصدهای تخصصی آسمان از جمله شاخص seeing ، سرعت باد، ارتفاع در وضعیتی قابل قبول برای استقرار تلسکوپ هایی دست کم با قطر شیئی یک متر بسیار بزرگتر از تلسکوپ های مورد استفاده ستاره شناسان آماتور قرار گرفته است.

شرایط سخت طبیعی مناطق کویری و بیابانی و کویری مناسب برای برنامه های توریستی از یک سو و رجحان سایت نجوم سه قلعه در استان از سوی دیگر که این سایت یکی از نادرترین مناطق نجومی در ایران بوده و در سال 88 کلیات طرح به عنوان منطقه نمونه گردشگری نجومی سه قلعه به تصویب رسیده است.

سه قلعه بارها شاهد حضور منجمان آماتور از سراسر کشور برای تماشای آسمان شب، پدیده های نجومی، شهاب باران و رقابت رصدی مسیه بوده به علاوه اینکه این منطقه یکی از بهترین سایت های کشور برای استقرار تلسکوپ و رصد آسمان شب به شمار می رود.

طبیعت بسیار زیبای سه قلعه علاوه بر رصد ستارگان، زمینه های بسیار مناسبی برای انواع فعالیت های مهیج دیگر از جمله؛ پیاده روی در کویر، سرخوردن در رمل های شنی، شتر سواری، موتور چهار چرخ، تور آفرود، شب مانی و کمپ زدن در کویر و ... از فعالیت های دیگر است که سفر به سه قلعه را متفاوت می سازد.

بهترین زمان برای سفر به کویر سه قلعه، بهار و پاییز است چرا که زمستان های این منطقه به دلیل وجود باد محلی موسوم به سیه باد بسیار سرد و خشک و تابستان های آن بسیار گرم است.

منبع: دنیای سفر

به "سفر به پنجمین آسمان تاریک جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سفر به پنجمین آسمان تاریک جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید