عصاره کرنبری مقاومت آنتی بیوتیکی را کاهش می دهد

به گزارش وبلاگ ایرونی ها، محققان دریافتند، عصاره کرنبری می تواند مقاومت آنتی بیوتیکی را کاهش دهد.

عصاره کرنبری مقاومت آنتی بیوتیکی را کاهش می دهد

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ ایرونی ها، محققان در مطالعات جدید خود دریافتند که در صورت درمان بیماری با پروآنتوسیانیدین، ترکیبات فعال زیستی استخراج شده از میوه کرنبری (توت خرس)، پاتوژن های انسانی اشریشیا کولی، پروتئوس میرابیلیس و سودوموناس آئروجینوس را حتی با مصرف دز پایین آنتی بیوتیک ها، حساس تر می نماید. همچنین باکتری های پاتوژنی مقاومتی در برابر آنتی بیوتیک ها از خود نشان نمی دهند.

براساس گزارش ساینس نیوز، ناتالی توفنکی و همکارانش از دانشگاه مک گیل، اعلام کردند: ما امیدواریم تا دوز آنتی بیوتیک های مورد احتیاج در انسان ها را کاهش دهیم و به این طریق با مقاومت در برابر آنتی بیوتیک ها نیز مقابله کنیم.

طبق این گزارش، عموم مردم معتقدند که مصرف آب کرنبری برای درمان عفونت های مجاری ادراری مفید است. از همین رو توفنکی و تیم او خواص مولکولی این توت ها را برای درمان بسیاری از باکتری ها مورد آنالیز قرار دادند.

لازم به ذکر است؛ باکتری انتخاب شده برای این مطالعه، باکتری های مسئول عفونت های ادراری است.

توفنکی گفت: زمانی که ما در آزمایشگاه با آنتی بیوتیک ها آغاز به درمان باکتری ها کردیم، باکتری ها در طول زمان به آنتی بیوتیک ها مقاوم شدند؛ اما زمانی که همین نوع درمان را همراه با عصاره کرنبری انجام دادیم، هیچ مقاومت آنتی بیوتیکی ایجاد نشد. ما از این نتیجه بسیار شگفت زده شدیم و این یافته ها را به عنوان فرصتی مهم تلقی کردیم.

طبق این گزارش، آنالیز ها نشان داد عصاره کرنبری حساسیت باکتری را در برابر آنتی بیوتیک ها به دو طریق افزایش می دهد. نخست کرنبری باعث می گردد دیواره سلولی باکتری ها در برابر آنتی بیوتیک ها نفوذپذیرتر گردد. دوم اینکه این توت ها در مکانیسمی که باکتری ها برای خارج کردن آنتی بیوتیک ها مورد استفاده قرار می دهند، اختلال ایجاد می نمایند.

به همین ترتیب، آنتی بیوتیک ها به راحتی در باکتری ها نفوذ نموده و باکتری ها نیز زمان بیشتری را برای خلاصی از دست آنها احتیاج دارند؛ این می تواند توضیحی برای این موضوع باشد که چرا دوز پایین آنتی بیوتیک ها می تواند موثر باشد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "عصاره کرنبری مقاومت آنتی بیوتیکی را کاهش می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عصاره کرنبری مقاومت آنتی بیوتیکی را کاهش می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید