محققان به فرمول داروی ضد پیری دست یافتند!

به گزارش وبلاگ ایرونی ها، وب سایت گجت نیوز: بشر از مدت ها پیش در جستجوی یافتن ترکیبی موثر برای فراوری داروی ضد پیری یا اکسیر جوانی بوده؛ حالا یک قرص آزمایشی، این رویا را دست یافتنی جلوه داده است.

محققان به فرمول داروی ضد پیری دست یافتند!

تست های بالینی یک داروی آزمایشی جدید روی افراد سالخورده، چنان نتایج امیدبخشی را در تقویت سیستم ایمنی داوطلبان به همراه داشته است که می توان نام داروی ضد پیری را روی آن نهاد؛ البته نه دقیقا بدین معنا که این قرص به گونه ای معجزه آسا، سرچشمه جوانی باشد.

در واقع این ترکیب دارویی سبب کاهش اثرات مخرب کهولت سن روی سیستم ایمنی افراد شده و از این طریق، بروز عفونت در بدن آن ها را تا 40 درصد کاهش داده است؛ عاملی که می تواند طولانی تر شدن عمر سالمندان را در پی داشته باشد.

این داروی ضد پیری با اثر بازدارندگی روی آنزیم mTOR ایفای نقش می نماید

در این کارآزمایی بالینی که به روش تصادفی دوسویه کور، توسط مرکز تحقیقات زیست پزشکی نوارتیس (Novartis) در ماساچوست امریکا انجام شد، تعداد 264 داوطلب بالای 65 سال به مدت شش هفته تحت تیمار با دو داروی بازدارنده آنزیم mTOR (هدف راپامایسین در پستانداران) نهاده شدند. این آنزیم در تنظیم مجموعه ای از پروسه های سلولی، تنظیم رشد سلول ها، تنظیم حرکت و بقای آن ها نقش کلیدی ایفا می نماید. همچنین در فرآیند حذف نورون های زائد که هنگام رشد و نمو مغز رخ می دهد نیز تاثیرگذار است.

اما به نظر می رسد mTOR در پروسه مسن شدن بیولوژیکی نیز دخالت داشته باشد؛ کمااینکه محققان با بلاک کردن یک آنزیم مشابه در موجودات مختلفی چون مگس میوه، شاهد افزایش طول عمر آن ها بوده اند.

همچنین مطالعات پیشین از افزایش شدت فعالیت mTOR در موش های سالخورده حکایت داشت؛ عاملی که موجب رو به زوال نهادن سلول های بنیادی خون، کاهش اثر حافظتی واکسن و افزایش خطر ابتلای آن ها به سرطان بوده است. اما محققان با جلوگیری از فعالیت این آنزیم، تعداد بیشتری سلول بنیادی در خون موش ها یافتند که این امر در افزایش کارایی بعضی واکسن ها موثر نشان داد.

در حال حاضر داروهای بازدارنده mTOR برای بیمارن مبتلا به سرطان و افرادی که تحت جراحی پیوند عضو نهاده شده اند تجویز می گردد. با این اوصاف همیشه آنالیز اثر چنین داروهایی در جلوگیری از مسن شدن سلول های انسانی و به اصطلاح، کارکرد به عنوان داروی ضد پیری نیز ایده وسوسه انگیزی بوده است.

البته این اولین باری نبود که انستیتو نوارتیس اثر بازدارنده های mTOR را روی انسان به آزمایش می گذاشت. در مطالعه ای که چندین سال پیش با تمرکز روی یکی از این دو دارو صورت گرفت هم، افزایش 20 درصدی واکنش سیستم ایمنی داوطلبان پس از تزریق واکسن آنفولانزا مشاهده شده بود.

در این آزمایش بالینی تازه اما، محققان دو نوع مختلف از بازدارنده های mTOR را با یکدیگر ترکیب کردند تا اثر توامان آن ها در جلوگیری از فعالیت آنزیم را مورد آنالیز قرار دهند. داوطلبان به شکل تصادفی در هشت گروه تقسیم شدند، به طوری که نیمی از آن ها دارونما و نیمی دیگر، چهار دُز مختلف از این داروی ضد پیری را دریافت کردند.

پس از گذشت شش هفته از آغاز تیمار و دو هفته استراحت، تمامی داوطلبان تحت تزریق واکسن آنفولانزای فصلی نهاده شدند و یک ماه بعد برای آنالیز سطح آنتی بادی موجود در بدن آن ها، آزمایش خون گرفته شد. نتایج بار دیگر از افزایش 20 درصدی آنتی بادی های خون دریافت نمایندگان دارو نسبت به گروه دریافت نماینده دارونما حکایت داشت. همچنین وضعیت سلامت همه افراد به مدت یکسال به وسیله مکالمات تلفنی هفتگی، مورد رصد نهاده شد.

نه تنها هیچیک از دو بازدارنده mTOR اثرات جانبی مضری را به بار نیاوردند، بلکه طی دوره 12 ماهه نرخ عفونت در افراد دریافت نماینده داروی ضد پیری نسبت به گروه دیگر، کمتر (1.49 در برابر 2.41) گزارش شد. شاید این اختلاف چندان قابل توجه به نظر نرسد؛ اما برای افراد پا به سن گذاشته حتی بروز یک برونشیت یا عفونت گوارشی کمتر در سال نیز، می تواند منجر به افزایش طول عمر آن ها گردد.

عفونت های دستگاه تنفسی یکی از عمده ترین دلایل مرگ و میر، به ویژه در بین سالمندان به شمار می رود و داروهایی از این دست، می توانند از چنین تلفاتی جلوگیری نمایند. همچنین یافتن راه هایی برای فراوری واکسن های بیشتر با اثربخشی مضاعف نیز در افزایش سلامت عمومی جوامع، بسیار حائز اهمیت است.

همچنین بخوانید:

پنج راه ساده برای کم کردن سرعت پیر شدن و کهولت سن

پروفسور دبورا دان-والترز از دانشگاه ساری انگلستان، عضو این تیم تحقیقاتی نبوده است اما اثرات وجود چنین دارویی را بسیار مثبت ارزیابی می نماید. به گفته این متخصص ایمنی شناسی:

در آینده نزدیک، به شمار افراد سالخورده در کشور ما افزوده خواهد شد. اگر بدن سالمندان واکنش مناسبی نسبت به تزریق واکسن نداشته باشد، درصد قابل توجهی از جمعیت در مقابل بسیاری از بیماری ها آسیب پذیر خواهند بود و احتمال سرایت عفونت به سایرین نیز افزایش خواهد یافت.

البته فعلا برای پیش بینی کارایی این داروی ضد پیری کمی زود است و هیچ چیز برای مقابله با اثرات کهولت سن، بهتر از تغذیه سالم و داشتن فعالیت بدنی نیست؛ اما حتی اگر این قرص در افزایش طول عمر انسان بی تاثیر باشد، از نقش چنین داروهایی در تقویت سیستم ایمنی بدن نمی توان گذشت و تحقیقاتی از این دست، در سال های آینده ارزش پیگیری خواهند داشت.

منبع: برترین ها

به "محققان به فرمول داروی ضد پیری دست یافتند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محققان به فرمول داروی ضد پیری دست یافتند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید