مکش های پزشکی با کمترین هزینه بومی سازی شد

به گزارش وبلاگ ایرونی ها، تهران-خبرنگاران- یکی از واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری همدان با هدف کاهش هزینه های خرید انواع مکش های دندانپزشکی و پزشکی، اقدام به فراوری مکش هایی بر اساس توانمندی های بومی و فناوری های داخلی نموده است.

مکش های پزشکی با کمترین هزینه بومی سازی شد

به گزارش روابط عمومی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این واحد فناور با 10 نفر از جوانان ایرانی از سال 91 با هدف طراحی و فراوری مکش های دندانپزشکی راه اندازی شد که در سال 95 توانستند نخستین محصول خود را پس از دریافت مجوزها در سطح نمونه آزمایشگاهی فراوری نمایند، این واحد فناور مکش های فراوریی خود را با یک دهم قیمت مشابه خارجی فراوری کرد.

حمید ساغریچیان مدیر عامل واحد فناور ساغر فن پارس درباره فراوریات این شرکت، گفت: مکش های تمام اتوماتیک دندانپزشکی نخستین محصول فراوریی شرکت است، این محصول به صورت کامل بومی سازی شده و فقط پمپ وکیوم آن را از دیگر کشورها وارد می کنیم.

وی اضافه نمود: پس از اینکه مکش های فراوریی خود را در حوزه دندانپزشکی فراوری کردیم، متوجه شدیم که این مکش ها در بخش های مختلف پزشکی مانند جراحی های مکشی، مکش های آمبولانسی، مکش های پزشکی و مکش های نوزادی کاربرد دارند، به همین دلیل فراوری انواع مختلف مکش پزشکی را نیز شروع کردیم.

به گفته این فعال دانش بنیانی، مکش ها خونابه، خون و ضایعات مختلفی که در پی جراحی یا کارهای دندانپزشکی ایجاد می شوند را با پمپاژ خارج می نماید، این مکش ها در دو نوع مختلف کیسه ای و آبی وجود دارد که مدل آبی آن به یونیت های دندانپزشکی متصل است که استفاده از این مدل به دلیل مصرف آب زیاد در جهان منسوخ شده است.

*** مکش ها فراوریی ایرانی را صادر خواهیم کرد

ساغریچیان گفت: اگر مکش وجود نداشته باشد، در جراحی های ایمپلنت، لثه، عصب کشی و غیره مسائل حادی پیش می آید به همین دلیل انواع مکش ها در این نوع جراحی ها کاربرد فراوانی دارد.

مدیر عامل این واحد فناور، درباره مکش های جدید، گفت: این نوع مکش ها ضایعات را به طور مستقیم وارد فاضلاب می نمایند و مواد مضر و آلودگی های آن را کاهش می دهند.

وی ادامه داد: این نوع مکش ها قیمت بالایی دارند و در حال حاضر با قیمت 27 میلیون تومان در جهان خرید و فروش می شوند اما مکش های فراوریی شرکت ما بین 4 تا 6 میلیون تومان یعنی یک دهم قیمت مشابه خارجی به فروش می رسد.

ساغریچیان در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: یکی از مسائل ما در طراحی مکش، قالب های فلزی آن است که به دلیل گران شدن قیمت فلز با سختی روبرو شده ایم، اگر معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری یاری کند تا بتوانیم قالب ها پلاستیکی یا ABS فراوری کنیم، قیمت ها کاهش خواهد یافت.

این فعال دانش بنیانی با اشاره به یاری های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، گفت: در جشنواره علم تا عمل مبلغ قابل توجهی دریافت کردیم و با یاری این مبلغ توانستیم تجهیزات مختلف را برای فراوری مکش ها خریداری کنیم و محصول خود را به فراوری انبوه و صنعتی برسانیم.

وی با اشاره به ساخت کارخانه ای برای گسترش فراوریات شرکت، توضیح داد: در حال حاضر در حال ساخت کارخانه فراوریی خود هستیم تا بتوانیم محصول بیشتری را به فراوری انبوه برسانیم.

مدیر عامل این واحد فناور، درباره صادرات محصولات شرکت، گفت: به صورت جدی قصد صادرات محصولات فراوریی خود را داریم و با گسترده تر کردن فراوریات، قطعا محصولات فراوریی خود را با یک برند ایرانی صادر خواهیم کرد.

علمی**2038**9014

منبع: ایرنا

به "مکش های پزشکی با کمترین هزینه بومی سازی شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مکش های پزشکی با کمترین هزینه بومی سازی شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید