11 راه چاره طلایی برای نگهداری از گل و گیاه در تابستان

به گزارش وبلاگ ایرونی ها، در این مطب چند مورد از مهم ترین نکات مربوط به مراقبت تابستانی از گیاهان آورده شده است.

11 راه چاره طلایی برای نگهداری از گل و گیاه در تابستان

به گزارش، تابستان است و دغدغه ای به دغدغه های شما گل و گیاه داران اضافه شده. چون این فصل یکی از فصول سخت برای نگهداری این موجودات دوست داشتنی لطیف است. پس باید دنبال راه چاره هایی باشید برای نگهداری سرحال آنها. کار های زیادی می توانید قبل از آغاز تابستان یا در طول این فصل انجام دهید تا مطمئن شوید گیاهان خانگی شما از گرما جان سالم به در می برند. در ادامه 11 مورد از مهم ترین نکات مربوط به مراقبت تابستانی از گیاهان برای آغاز کار شما آورده شده است.

گیاهانی که رطوبت بالا دوست دارند مثل کالاتیا، فیتونیا و بیشتر سرخس ها باید در این فصل بیشتر آبیاری شوند. همچنین شما می توانید زیر گلدانی را پر از سنگریزه نموده و داخل آن را آب بریزید تا حکم مرطوب نماینده را برای گیاه داشته باشد. این کار به سرزندگی بیشتر این نوع گل ها در تابستان یاری می نماید.

اگر می خواهید روی گل ها آب پاشی کنید به خصوص در باغچه و گیاهان با برگ های ظریف و علفی، به هیچ وجه این کار را در ساعات گرم روز انجام ندهید، چون قطرات آب روی سطح برگ مثل ذره بین عمل می نمایند. وقتی اشعه خورشید به آن ها می تابد آن قسمت از برگ را می سوزاند و در نهایت به رشد گیاه آسیب می زند.

الف) آبیاری مناسب کلید مراقبت از گیاهان خانگی است. اگر چه آبیاری بیش از اندازه هم آسان ترین راه برای کشتن آنهاست. همچنین می دانید نورآفتاب و گرما باعث تبخیر سریع تر آب از سطح خاک گلدان می شوند. حتما موقع آب دادن به گل ها دقت نموده اید اگر خیلی سریع آبیاری کنید آب بلافاصله از زیر گلدان خارج می گردد.

ب) پس در دو حالت آبیاری بسیار سریع یا ناکافی، اغلب تنها قسمت رویی خاک خیس می گردد و بقیه آب از کناره های گلدان و از دسترس ریشه خارج می گردد. پس در چنین شرایطی مطمئن شوید آب آبیاری به آرامی جذب ریشه گیاه شده و آب اضافی ده تا 20 دقیقه بعد کم کم از گلدان خارج می گردد.

همواره رطوبت خاک را چک کنید. بهترین و ساده ترین روش برای این کار تست انگشت است. انگشت تان را در خاک گلدان فرو کنید، ببینید چقدر مرطوب است. یک بند انگشت یا پایین تر؟ اگر رطوبت خاک بالاتر از آن بود، یک هشدار است تا آبدهی را کاهش دهید. با بیلچه، چوب و میخ هم می توانید این کار را انجام دهید. وقتی میخ را پای گلدان فرو نموده و بیرون می کشید، اگر خاک به آن نچسبیده بود یعنی خشک است، ولی اگر خاک خیس باشد مقداری از آن به میخ می چسبد، پس فعلا آبیاری احتیاج ندارد.

یک شاخص کلیدی دیگر برای خشک شدن سریع خاک، جدا شدن خاک از کناره های گلدان است. ایجاد شکاف بین خاک و لبه گلدان یک نشانه برای آبیاری است.

یک نکته دیگر این که هوای خشک خانه در تشنگی سریع تر گیاهان مؤثر است. چون در صورت کاهش رطوبت هوا، گیاه آب را زودتر از دست می دهد. در نتیجه ریشه، برای جایگزینی آن احتیاج به جذب آب بیشتری دارد و خاک گلدان سریع تر خشک می گردد.

در ساعات گرم روز نباید به گل ها آب بدهید. بهترین زمان برای این کار هوای خنک اول صبح است. چون در این زمان گیاهان می توانند آب را تا قبل از ظهر جذب نمایند و این کار به طور مستقیم روی جذب کامل مواد غذایی شان تاثیر مثبتی دارد. همچنین آبیاری اول صبح می تواند سوخت و ساز مواد غذایی را در گیاهان افزایش دهد و در نتیجه رشد آن ها بیشتر گردد.

از طرف دیگر در سپیده دم، چون هنوز آفتاب نزده پس تبخیر آب در کمترین حد خودش است و این باعث صرفه جویی در مصرف آب می گردد. می دانید که بالا رفتن رطوبت در اطراف گیاه باعث افزایش بیماری های قارچی می گردد. آبیاری در زمان طلوع آفتاب یک حُسن دیگر هم دارد و آن این که در این زمان، چون گیاهان بیشتر آب دریافتی را جذب می نمایند از تجمع رطوبت بیش از حد رطوبت و ابتلایشان به بیماری جلوگیری می گردد.

گل و گیاهان آپارتمانی در اصل برای این آپارتمانی نامیده می شوند، چون احتیاج به نور مستقیم ندارند. گل هایی که پشت پنجره های جنوبی یا غربی قرار می گیرند در این فصل ممکن است دچار آفتاب سوختگی شوند. اما از آنجا که شما نمی توانید روی برگ های آن ها ضد آفتاب بزنید بهتر است در ساعات گرم روز جا به جایشان کنید، پرده ها را بکشید یا در صورت نازک بودن پرده از پشت دری بهره ببرید تا از آفتاب مستقیم در امان باشند. ضروری است بدانید این حالت حتی برای کاکتوس ها و ساکولنت های نور دوستی که هنوز کوچکند و به نور زیاد عادت ننموده اند، صادق است.

شما در هوای خیلی گرم چه احساسی دارید؟ احساس ضعف و بی حالی می کنید؟ حالا فکر کنید گیاهان تان چه احساسی دارند. آن ها تا مدتی می توانند گرمای زیادی را تحمل نمایند، اما بعد پژمرده می شوند. در چنین شرایطی بهترین کاری که می توانید بکنید این است که آن ها را از نقاط گرم خانه دور نگه دارید و در ساعات گرم روز آن ها را در ساعات گرم روز از پنجره دور کنید.

بهترین راه برای خنک نگه داشتن خانه شما در گرما، بستن پنجره ها در طول روز به خصوص در ساعات اوج گرما و باز کردن آن ها در شب وقتی که هوا خنک می گردد. اگر بتوانید خانه را فقط چند درجه خنک تر کنید، احساس بهتری خواهید داشت و این حس به گیاهان شما هم منتقل خواهد شد.

در اوج گرما غذا ندهید

گرچه استفاده از کود های شیمیایی برای گیاه به خصوص در فصل رشد بسیار مفید است، اما بهتر است در روز های اوج گرما این کار را متوقف کنید. به محض کاهش دما می توانید این کار را از سر بگیرید. یادتان باشد در کنار کمبود مواد غذایی گیاهان به اثرات زیاد بود آن ها فکر کنید که همین دردسر ساز می گردد. اگر گیاه شما در تابستان رشد کندی دارد یا حاشیه و روی برگ ها سوخته و یا برگ ها پژمرده هستند و لکه های سفید نمکی روی خاک دیده اید، همه این هااز عوارض زیاد بودن مواد غذایی است. غذای اضافه نتیجه معکوس دارد.

شما نباید یک روز خیلی گرم را برای این کار انتخاب کنید به خصوص در گیاهانی که وابسته به ریشه هستند (مثل فیکوس). چرا؟ چون بیشتر مواقع برگ ها در اثر گرما آسیب می بینند. حالا تصور کنید اگر گلدان را در روز های گرم، تعویض کنید شوک مضاعفی به گیاه وارد می گردد.

چرا باید تا زمان عبور موج گرما برای هرس گل و گیاهان زینتی صبر کرد؟ استرس در حالی که هرس گیاه را به فراوری شاخ و برگ نو تشویق می نماید، اما فصل گرم اصلا زمان مناسبی برای انجام آن نیست. این مورد بیشتر برای گل های باغچه ای صدق می نماید به ویژه آن هایی که شاخه های چوبی دارند و به آن تنش وارد می نماید. پس در روز های گرم کمی عقب نشینی کنید. وقتی شرایط به حالت نرمال برگشت می توانید برگ هایی را که بر اثر عواملی مثل گرما، آبیاری زیاد و خشکی هوا، زرد، بی رنگ و خشک شده اند هرس کنید.

اگر در پیشگیری بهتر از درمان است کوتاهی کردید و گیاه دچار مشکل شد باید بلافاصله سراغ تشخیص این علائم بروید. کلید ها را که شناختید می توانید از پیشروی آثار تنش زا جلوگیری کنید. علائم متداول استرس برای مراقبت از گیاه در تابستان معمولا باید با گرمای بیش از حد و آب خیلی کم انجام گردد.

گیاهان گرمسیری، به ویژه آن هایی که برگ های نازک دارند، معمولا در معرض گرما قرار می گیرند.

شاخ و برگ تازه گیاه که زمانی سبز روشن هستند وقتی استرس زده باشد، رنگ پریده به نظر می رسد.

این علائم به طور کلی به روش های مختلفی خود را نشان می دهد، اما اغلب شبیه لکه قهوه ای یا زرد پررنگ در برگ ها و ساقه ها به نظر می رسد.

گل ها و گاهی برگ های یک گیاه استرس زده، می افتند و یا زرد می شوند.

منبع: جام جم

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "11 راه چاره طلایی برای نگهداری از گل و گیاه در تابستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "11 راه چاره طلایی برای نگهداری از گل و گیاه در تابستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید