9 غذای ضد تهوع که به برطرف استفراغ یاری می نمایند

به گزارش وبلاگ ایرونی ها، مجله قرمز: هر کسی ممکن است یک وقتی دچار احساس اشمئزاز و تهوع گردد، چه موقع امتحان دانشگاه یا خوردن یک غذای جدید برای اولین بار. اما حالت تهوع احساس ناخوشایندی ست که در مرحله بعد بوجود می آید.

9 غذای ضد تهوع که به برطرف استفراغ یاری می نمایند

در حقیقت استفان هانواور متخصص داخلی و مدیر پزشکی مرکز سلامت گوارش در دانشگاه علوم پزشکی شیکاگو آن را به عنوان یک علامت ناخوشایند به هنگام احتیاج به استفراغ تشریح می نماید و پیامد آن قابل پیش بینی است.

شما مواد غذایی داخل شکمتان را بالا می آورید.

تهوع همچنین یک مورد جدی را هم نشان می دهد بخصوص که اگر مزمن یا همراه با علائمی مثل درد قفسه سینه، کرامپ شدید شکمی، ضعف یا گیجی باشد.

هانوآور توصیه می نماید اگر بر اثر تهوع یا استفراغ دچار ضعف شدید به اورژانس زنگ بزنید و در صورتی که قادر به جلوگیری از بالا آوردن نیستید به بخش مراقبتهای فوری بروید. باید علت ناخوشیتان را پیدا کنید. وی گفت: داروها، مخدرها، التهاب معده و روده و اختلالات مغزی می توانند موجب آن شوند.

برای علائم خفیفتر مانند تهوع ناشی از دریا زدگی، خوردن غذاهای کم چرب که هضم آنها برای معده راحت است یا نوشیدن دمنوش زنجبیل ممکن است به رفع عرق سرد، ترشی معده و سرگیجه یاری کند. در اینجا چند غذای ضد تهوع به شما معرفی می گردد که ممکن است به شما یاری نمایند.

1. سیب غذای سلامتی ضد تهوع

کمی فیبر راه طولانی را در جهت پاک کردن مواد شیمایی ناشی از تهوع در سیستم شما در پیش گیرد اما فیبر بیش از اندازه به یکباره می تواند حتی این حس را بدتر کند. ارین پالینسکی وید متخصص تغذیه و دیابت و نویسنده کتاب چربی شکمی می گوید: فیبر به کندی هضم می گردد بنابراین ممکن است که انتقال روده ای را که به هضم آسان و رفع تهوع یاری می نماید، کند نماید.

پالینسکی اما هشدار می دهد که فیبر همچنین ممکن است خلاف این موضوع عمل نماید و باعث افزایش تهوع گردد. وی گفت: من نمی خواهم غذاهای با فیبر بالا را به عنوان یک درمان تهوع تحت همه شرایط توصیه کنم. در طول روز غذاهای پر فیبر همچون سیب را به صورت میان وعده در فواصل زمانی مختلف صرف کنید (سیبهای گالا یا همان سیب سرخ معمولی انتخاب خوبی هستند).

اگر با غذاهای جامد مشکل دارید سعی کنید آب سیب یا سس سیب را مصرف کنید.

2. کراکر، غذای ضد تهوع و اسهال

غذاهای پر نشاسته همانند بیسکویتهای نمکی، نان معمولی و نان تست به جذب اسید معده یاری می نمایند و باعث کاهش بهم خوردگی معده می شوند. ماهیت مطبوع کراکر به رفع گرسنگی (گرسنگی زیاد می تواند تهوع را تشدید کند) بدون اینکه بوی شدید یا طعمهایی داشته باشد که تهوع را بدتر می نمایند.

وی اضافه نمود شما باید هر موقع که احساس ناخوشی کردید آن را به آرامی بخورید چون باید توجه کنید که معده را تحریک نکنید تا دوباره در معرض تهوع قرار بگیرید. خوب است که چند تا از کرارکرها را روی تخت خواب بگذارید تا هر موقع از خواب بیدار شدید مقداری از آن را مصرف کنید تا به کاهش تهوع صبحگاهی یاری کند این موضوع بخصوص برای زنان باردار که معمولا مشکل تهوع صبحگاهی دارند، بسیار توصیه می گردد.

3. زنجبیل

زنجبیل حاوی موادی ست که به کاهش تهوع و استفراغ یاری می نماید. می توانید یک فنجان چای زنجبیل یا یکی از تونیکهای زنجبیل، کلوچه زنجبیلی، یا یک تکه آب نبات زنجبیلی را امتحان کنید.

پالینسکی وید گفت: زنجبیل خشک هم خوب است. هانواور گفت: برای رفع علائم تهوع، غذاهایی که برای معده سهل الهضم هستند و معمولا غذاهای کم چرب یا دمنوش زنجبیل می توانند مفید باشند.

4. آب

چند قلپ کوچک از یک لیوان آب آشامیدنی به شما یاری می نماید تا بدنتان آبرسانی گردد و از سردردهایی که اغلب همراه با تهوع بوجود می آیند، اجتناب کنید.

پالینسکی وید می گوید: ابتدا با آرام نوشیدن مقادیر جزئی آغاز کنید تا زمانی که معده شما بتوانید مقادیر بیشتری را تحمل کند. چند قلپ کوچک از مایعات در طول روز آبرسانی بدن را بدون افزایش تهوع، تقویت می نماید.

همچنین نوشیدن مایعات از کم آبی بدن پیشگیری می نماید اما نوشیدن زیاد آن در یک زمان می تواند تهوع را بدتر کند. سر کشیدن مقادیر کمی از آب در طول روز آبرسانی بدن را بدون تشدید تهوع، رفع خواهد نمود.

5. آجیل

کمبود پروتئین می تواند تهوع را حتی بدتر کند بنابراین به دنبال غذاهای پر پروتئین همانند آجیلها حتی کره بادام زمینی در صورت نداشتن حساسیت به آن باشید چون هضم آنها ساده تر است. آنها سریعا انرژی از دست رفته را جبران می نمایند و یاری می نمایند تا تهوع کاهش یابد. پ

الینسکی وید گفت: تهوع ناشی از گرسنگی زیاد، کاهش قند خون یا بارداری است که ممکن است به پروتئین و چربی آجیلها واکنش خوبی نشان بدهد. اما وی هشدار می دهد اگر در حال مبارزه با عفونت ویروسی هستید، آجیلها و پروتئین ممکن است تهوع را بدتر کند.

معمولا غذاهای کم چرب، کم پروتئین و سرشار از نشاسته بهترین راه چاره برای کسانی ست که دچار این حالت می شوند. وی همچنین گفت: از آنجایی که پروتئین و چربی به کندی هضم می شوند ممکن است به هنگام مصرف در مقادیر زیاد، تهوع را افزایش دهند.

6. آب مرغ

سوپ مرغ ممکن است به هنگام سرماخوردگی بهتر شدن شما یاری کند اما برای موقعی که دل بهم خوردگی دارید خیلی سنگین است. باید از چربیهایی که با تاخیر از معده خارج می شوند، اجتناب کرد. در عوض علامتان را با خوردن آب مرغ که چربی کمتری دارد، کاهش دهید.

آب مرغ ساخته شده از استاک مرغ ممکن است بهتر باشد به دلیل اینکه آماده کردن آن راحت تر است و به احتمال کمتری خراب می شوند. پالینسکی وید اضافه می نماید نوشیدنیهای حاوی سدیم همانند آب مرغ هم به تقویت آبرسانی بدن یاری می نمایند که به هنگامی که بدن شما بر اثر استفراغ کم آب شده خیلی خوب هستند.

7. نوشیدنیهای ورزشی

اکثر نوشیدنیهای ورزشی حاوی الکترولیتهای سدیم و پتاسیم هستند که به بازگرداندن مواد معدنی خون به وزشکاران یاری می نماید. چند جرعه کوچک از نوشیدنیهای الکترولیتی برای تقویت آبرسانی بدن و جبران الکترولیتهای از دست رفته موقع استفراغ کردن، مناسب هستند.

درست است که این نوشیدنیهای ورزشی برای ورزش هستند و شما هم در چنین وضعیتی ورزش نمی کنید اما برای موقعی که دچار تهوع می شوید این نوشیدنیهای ورزشی باعث می شوند که احساس راحتی کنید.

8. موز

اگر تهوع شما همراه با کم آب شدن بدن باشد یا اگر استفراغ نموده باشید، یک تکه از این میوه را به عنوان میان وعده مصرف کنید. موز می تواند به بازگرداندن پتاسیم به حالت تعادل یاری کند که اغلب در نتیجه اسهال و استفراغ از بدن خارج می گردد.

پالینسکی وید گفت: پتاسیم الکترولیتی ست که به هنگام استفراغ کردن به میزان زیادی از بدن خارج می گردد. موز نشاسته ای و ملایم هم هست که ممکن است به کاهش اسهال یاری کند. موقعی که دوباره آماده خوردن غذاهای جامد باشید، پزشکان توصیه به خوردن غذاهای جامدی همانند موز می نمایند.

9. برگهای نعناع تازه

عطر تازه نعناع برای ایجاد احساس سلامتی در شما به تنهایی کافی ست اما واقعا جویدن نعناع تازه یا نوشیدن یک فنجان چای نعناع به عنوان یک درمان خانگی موثر برای تهوع ذکر شده است.

هانوآور می گوید: تنفس عمیق و روشهای دیگر ریلکس کردن هم ممکن است مفید باشند.

منبع: برترین ها

به "9 غذای ضد تهوع که به برطرف استفراغ یاری می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "9 غذای ضد تهوع که به برطرف استفراغ یاری می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید