صالحی: مرکز تحقیقات جداسازی ایزوتوپ های پایدار در فردو در غرب آسیا بی نظیر است

به گزارش وبلاگ ایرونی ها، رئیس سازمان انرژی اتمی در مراسم کلنگ زنی احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار، این مرکز را در غرب آسیا بی نظیر خواند.

صالحی: مرکز تحقیقات جداسازی ایزوتوپ های پایدار در فردو در غرب آسیا بی نظیر است

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی وبلاگ ایرونی ها، علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی امروز (سه شنبه) در مراسم آغاز عملیات احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار در فردو و در جمع وبلاگ ایرونی ها بیان کرد: امروز با تقارن ایام عید قربان و عید غدیر در آینده، روز مبارکی است و واحد جدیدی تحت عنوان مرکز ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار کلنگ زده شد.

وی با بیان اینکه ایزوتوپ های پایدار هم متنوع و هم دارای کاربردهای فراوان است و روش های به دست آوردن آنها متعدد است، بیان کرد: یکی از روش های آن سانتریفیوژ است. روش های دیگری هم وجود دارد که در تأسیسات جدید راه اندازی خواهد شد از جمله روش تبادل شیمیایی، نفوذ حرارتی، تقطیر غشایی و.... مجموعه ای که امروز کلنگ زنی شد، وارد جداسازی رادیوایزوتوپ ها و توسعه کاربردهای آنها با استفاده از روش هایی که ذکر کردم، می گردد.

رئیس سازمان انرژی اتمی با ذکر این نکته که ما در حد آزمایشگاهی کارهایی را روی این مجموعه ها آغاز کردیم، ولی الان باید اِشل آن از اِشل آزمایشگاهی بیرون بیاید و بتوانیم آن را توسعه بدهیم، اعلام نمود: به همین خاطر بنایی که امروز در نظر گرفتیم چیزی حدود پنج هزار متر مربع شامل هشت کارگاه و هشت آزمایشگاه است یک مجموعه بسیار وسیعی خواهد بود که فکر می کنم در غرب آسیا بی نظیر باشد و سراغ ندارم کشوری در غرب آسیا این چنین وارد عرصه جداسازی ایزوتوپ های پایدار شده باشد.

صالحی بیان کرد: فردو یک سایت بسیار فعال است، الان یک هزار و 44 ماشین در فردو داریم که در خلأ هستند، حدود 2 آبشار آن الان در چرخش است، فقط غنی سازی را انجام نمی دهند و اگر روزی اراده گردد آن مسئله هم سهل خواهد بود، چون ماشین ها آماده و در خلأ هستند و دارند می چرخند فقط کافی است خوراک به آنها داده گردد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره تکمیل این پروژه اعلام نمود: سعی می کنیم فاز اول آن را تا 20 فروردین 1399 تکمیل کنیم، ولی چنین پروژه سنگینی نمی گردد در هفت هشت ماه تکمیل گردد.

وی با بیان اینکه ساختمان آن نیز ویژه است، گفت: ساختمان احتیاج به اتاق های ویژه و تمیز و تجهیزات ویژه دارد. از الان خیلی از تجهیزات برای ساخت در داخل سفارش داده شده و احتیاج است بعضی تجهیزات از خارج خریداری گردد. فکر می کنیم اگر همه چیز به خوبی پیش برود شاید قریب به 2 سال طول بکشد.

کلنگ احداث مرکز تحقیقات ملی جداسازی و توسعه کاربرد ایزوتوپ های پایدار امروز (سه شنبه) توسط علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی در فردو زده شد در این مراسم بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی نیز حضور داشت.

منبع: خبرگزاری فارس

به "صالحی: مرکز تحقیقات جداسازی ایزوتوپ های پایدار در فردو در غرب آسیا بی نظیر است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صالحی: مرکز تحقیقات جداسازی ایزوتوپ های پایدار در فردو در غرب آسیا بی نظیر است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید